“I Know America 2018” – an internet-based educational competition for high school students!

Published on: Category:

Właśnie rozpoczęła się rejestrację do 15. edycji konkursu I Know America!️
Do 6 listopada 2017 r. można rejestrować się na stronie  http://knowamerica.pl/
Do wygrania m.in. trzy indeksy na studia w American Studies Center – OSA UW i staż w American Chamber of Commerce in Poland!
Zarejestrujcie się i sprawdźcie, jak dobrze znacie Stany Zjednoczone!

Konkurs składa się z trzech etapów. W pierwszym zarejestrowani uczniowie “internetowo” odpowiadają na 40 pytań w języku polskim i 40 pytań po angielsku. Pytania zostaną opublikowane na stronie już 9 października. Ostateczny termin nadsyłania odpowiedzi upływa 15 listopada 2017 r. Pytania mają formę testu wielokrotnego wyboru, obejmującego takie dziedziny jak kultura, popkultura, historia, amerykański system polityczny, bieżąca sytuacja społeczno-gospodarcza, stosunki polsko-amerykańskie, system edukacji, geografia, “słynne cytaty”, sport.

Liczbę prawidłowych odpowiedzi liczy komputer. 60 uczestników pierwszego etapu, którzy uzyskają najwięcej punktów, zakwalifikuje się do drugiego etapu, który będzie polegał na napisaniu eseju (po polsku), na jeden z 15 tematów. Szczegółowe informacje dotyczące wymagań w tej części zostaną przedstawione na stronie konkursu w momencie opublikowania tematów prac pisemnych. Piętnastu autorów najlepszych esejów przejdzie do trzeciego etapu. Odbędzie się on w Warszawie i będzie składał się z dwóch części. Wybrana piętnastka będzie miała za zadanie przygotować krótki materiał wideo na jeden z trzech tematów opublikowanych na stronie. Druga część trzeciego etapu to rozmowa w języku angielskim z przedstawicielami Ambasady, Fundacji Wspomagania Wsi i Ośrodka Studiów Amerykańskich. Tematy – zagadnienia do rozmowy, zostaną opublikowane w połowie stycznia 2018 r.

30 (maksymalnie) autorów najlepiej ocenionych esejów zostanie zaproszonych na koszt Fundacji do Warszawy na trzydniowe spotkanie laureatów. W programie między innymi: spotkanie z dyplomatami amerykańskimi pracującymi w Warszawie, zabawa związana z tematyką konkursu, wizyta w szkole amerykańskiej i rozrywki kulturalne.

Wśród głównych nagród znajdują się trzy indeksy na studia I stopnia w Ośrodku Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego (jedynym dodatkowym warunkiem jest zdana matura z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym z wynikiem minimum 50%, aby można było przyjąć, że dana osoba poradzi sobie ze studiami w języku angielskim). Kolejną nagrodą jest miesięczny staż w Amerykańskiej Izbie Handlowej w Warszawie. Stażysta dostanie też nagrodę pieniężną w wysokości 1500 zł na dofinansowanie kosztów utrzymania w Warszawie. Wszyscy laureaci otrzymają dyplomy oraz książki. Więcej informacji na temat nagród Fundacja opublikuje w grudniu 2017 r.

Cel, jaki stawiają sobie organizatorzy, to pogłębienie wiedzy polskiej młodzieży o Stanach Zjednoczonych oraz promowanie Internetu jako środka komunikacji i narzędzia do poszukiwania informacji. Wszelkie niezbędne informacje, regulamin oraz harmonogram konkursu dostępne są na stronie: www.knowamerica.pl

Dodatkowo w tym roku dla uczniów biorących udział w „I Know America” przygotowaliśmy coś jeszcze. Wszyscy uczestnicy konkursu będą mogli jednocześnie wziąć udział w rekrutacji do nowego programu edukacyjnego. Civic Up! Academy to przedsięwzięcie, które Ambasada Stanów Zjednoczonych w Polsce przygotowuje we współpracy z Fundacją Wspomagania Wsi i z Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Uczestnicy „I Know America”, którzy zakwalifikują się do programu wezmą udział w tygodniowej szkole letniej poświęconej zagadnieniu obywatelskości w ujęciu polskim i amerykańskim. Civic Up! Academy odbędzie się w pierwszym tygodniu wakacji 2018 r. w Warszawie.

Szczegóły już wkrótce pojawią się na stronie: www.knowamerica.pl

Serdecznie zapraszamy do udziału.

Ambasada USA