„Stany Zjednoczone Ameryki – obrońca wolności czy żandarm narodów?”, 9 czerwca 2017

Published on: Category:
09 czerwca 2017 (Piątek)
godz. 08:00 – 18:00
Sala konferencyjna, III piętro
 – – – – – – – – – – – – – – –

Koło Naukowe Amerykanistów GOING WEST, American Corner Wrocław oraz Instytut Historyczny Uniwersytetu Wrocławskiego zapraszają na drugą edycję ogólnopolskiej konferencji naukowej „Stany Zjednoczone Ameryki – obrońca wolności czy żandarm narodów?”. Podobnie jak podczas pierwszego spotkania, będziemy zastanawiać się nad szeroko pojętą ideą wolności w kontekście amerykańskim.Stany Zjednoczone Ameryki to kraj kontrastów. Obok gwarantowanych przez Konstytucję USA swobód obywatelskich występują głębokie konflikty etniczne. Od czasów industrializacji możemy obserwować zmaganie się wolnego rynku z tendencjami monopolistycznymi lub etatystycznymi. Próby „eksportu” modelu demokratycznego odbywały się niekiedy kosztem suwerenności innych państw. Analizując te problemy, chcielibyśmy zastanowić się nad tym, czym jest wolność dla przeciętnego Amerykanina, a czym dla całego państwa? Czy idea God’s chosen nation wciąż jest aktualna? A może to kraj hipokrytów wykorzystujących demokrację do osiągania własnych celów? Podczas konferencji mamy nadzieję znaleźć odpowiedzi na te i inne pytania.

Rozważania, na poziomie indywidualnym, grupowym, instytucjonalnym lub globalnym, mogą odnosić się nie tylko do przeszłości, ale i do współczesnych Stanów Zjednoczonych oraz obejmować aspekty filozoficzne i ideologiczne, ekonomiczne, prawne, społeczne, kulturowe czy polityczne. Wolność i stosunek do niej jest pojęciem na tyle szerokim i wielowymiarowym, że szczególnie cenne może okazać się podejście interdyscyplinarne.

– – – – – – – – – – – – – – –

Do udziału w konferencji zapraszamy studentów i doktorantów. Czekamy na propozycje wystąpień w języku polskim lub angielskim. Udział w konferencji jest bezpłatny. W celu zgłoszenia prosimy o wypełnienie formularza >>